På The Beat

Här ser du vad som är på gång på The Beat

Just nu på The Beat

Senast spelat

Ta med dig The Beat var du vill! Vi har egna appar för IOS och Android. Dessutom finns vi i TuneIn så du kan spela oss i ditt multirumsystem eller i deras app om du hellre vill.

Om The Beat

Du kanske minns oss som Soundic Radio?
En av de äldsta - men också en av de nyaste!

Vi har sänt på webben sedan 2001. Allt sedan dess har vårt fokus varit musik. Fram tills nyligen har vi bara spelat de senaste hitsen under namnet Soundic Radio.

Sedan 1 april 2017 är vi The Beat och spelar de bästa låtarna från 80-, 90- och 00-talet varvat med musiken från idag. Vi tror att det ger den perfekta musikblandningen!

Våra programledare är spridda över landet men har ett gemensamt intresse för att ge dig Sveriges bästa webbradiokanal.

  • Kort om the beat

    • Vi sänder bara via nätet och inte på FM-bandet.
    • Vi sänder dygnet runt utan reklamavbrott.
    • Våra programledare finns över hela Sverige.
    • The Beat drivs helt ideellt - ingen av oss tjänar några pengar på stationen.
    • Vi gör The Beat för att vi älskar radio!
    • Vi har en fast studio i Borås, men de flesta programledarna sänder från sina egna hemmastudios.

Vi är the Beat

Här har du gänget som jobbar med The Beat.
Vi är ett blandat gäng i olika åldrar och från olika delar av landet men med ett gemensamt intresse att ge dig en fantastisk webbradio.
Vill du vara med på vår resa? Vi söker alltid nya programledare. Ansök här!
Uppladdad bild

Joachim Kåhlman

Stationschef
joachim@thebeat.se
Joche är stationschef och ansvarig utgivare på The Beat. Han bor i Stockholm och jobbar som journalist. Förutom radio älskar han att vara i naturen med hunden men man kan också hitta honom på något av söders alla caféer eller krogar.
Uppladdad bild

Sebastian Bourghardt

Musikansvarig
sebastian@thebeat.se
Uppladdad bild

Mattias Taavola

Ekonomiansvarig
mattias@thebeat.se
Uppladdad bild

John Claesson

Ansvarig Borås
john@thebeat.se
Uppladdad bild

Johan Gårdemark

Programledare
johan.g@thebeat.se
Uppladdad bild

Johan Steen

Programledare
johan.s@thebeat.se
Uppladdad bild

Henrik Larsen

Programledare
henrik@thebeat.se
Uppladdad bild

Johan Abrahamsson

Programledare
johan.a@thebeat.se
Uppladdad bild

Michel Hagelberg

Programledare
michel@thebeat.se
Michel är en glad och humoristisk kille från Norrköping. Han tillbringar gärna tid med familjen. Han är allätare både när det gäller musik och mat.
Uppladdad bild

Christer Johansen

Programledare
christer@thebeat.se
Christer trivs hemma med familjen, han gillar att läsa och lyssna på musik – när barnen tillåter. På The Beat hör du honom som programledare.

Älskar du radio? Vill du vara en del av en av Sveriges äldsta webbradiokanaler? Vi letar alltid efter nya stjärnor som vill ge våra lyssnare det allra bästa!

Senaste nytt

Här hittar du det senaste som vi publicerat